Nema 23 Worm Gear Stepper Motor 23HS45-4204S-RV30-G5 L=113mm with 5:1 Worm Gearbox
Item No.:23HS45-4204S-RV30-G5
0 Reviews
Bulk Price:
5 - 9 10 - 49 50 - 99 100 - Max
Quantity -+
Electrical Specification
Manufacturer Part Number: 23HS45-4204S-RV30-G5
Motor Type: Bipolar Stepper
Holding Torque without Gearbox: 3.0Nm(425oz.in)
Rated Current/phase: 4.2A
Phase Resistance: 0.88ohms
Inductance: 3.4mH±20%(1KHz)
Gearbox Specifications
Gearbox Type: Worm Gearbox
Gear Ratio: 5:1
Efficiency: 87%
Backlash at No-load: <=1°
Output Max.Permissible Torque: 18Nm(159.31lb-in)
Output Max. Radial Load: 0.57kN
Physical Specification
Frame Size: 57 x 57mm
Motor Length: 113mm
Output Type: Hollow Bore
Output Bore Diameter: Φ14mm
Connection
A+ A- B+ B-
Black Green Red Blue
Prev: Nema 23 Worm Gear Stepper Motor 23HS45-4204S-RV30-G30 L=113mm with 30:1 Worm Gearbox
Next: Nema 23 Worm Gear Stepper Motor 23HS45-4204S-RV30-G50 L=113mm with 50:1 Worm Gearbox
Electrical Specification
Bipolar/Unipolar Bipolar
Inductance(mH) 3.4
Phase Resistance(ohm) 0.88
Current(A) 4.2
Holding Torque w/o Gearbox(N.m) 3.0
Physical Specification
Body Length(mm) 113
Frame Size(mm) Nema 23 (57 x 57)
Lead Length(mm) 500
Gearbox Type Worm Gearbox
Gear Ratio 5:1
Backlash at No-load <=1 deg
Product Type Geared Stepper Motor
IP Rating 40
Output Bore Diameter(mm) 14
Output Type Hollow Bore
Custom Options
  • ● お支払いについて
    お支払方法は以下の通りとなっております。
    クレジットカード決済
    PayPal
    ● 配送について
    配送時間:ご入金確認後3営業日以内に発送致します。
    運送会社:EMS、DHL、FedEx、TNTにて商品配送を行っております。
    ● 故障が発生する時
    返品・交換
    30日返品・交換可能、1年品質保証を提供致します。
    初期不良・商品違いの場合
    商品がお手元に届きましたら、すぐにご確認下さい。
    万が一初期不良、商品違いの場合は送料当店負担にて
    交換、返品を承ります。
  • ● 個人情報のお取り扱いについて
    ● お問い合わせ
    Eメール:skysmotor.co.uk@gmail.com(24時間受信。)
No reviews
Customer reviews Username:
E-mail:
Content:
Rank:
History