Nema 23 Closed Loop Stepper Motor Kit 1-OK2D57ECS-23HE22 1.2Nm with Driver & Cable
Item No.:1-OK2D57ECS-23HE22
0 Reviews
Bulk Price:
5 - 9 10 - 49 50 - 99 100 - Max
Quantity -+
This CNC kit included:
  • 1 x Closed Loop Stepper Driver 0~6.2A 24~60VDC OK2D57ECS for Nema 23, Nema 24 Stepper Motor
  • 1 x E Series Nema 23 Closed Loop Stepper Motor 1.2 Nm/170oz.in Encoder 1000CPR
  • 1 x 1.7 m(67") Long Encoder Extension Cable for Closed Loop Stepper Driver
  • 1 x RV-4 AWG20 1.7 m(67") Long Motor Extension Cable with GX16 Aviation Plug
Motor Specification
  • Part Number: 23HE22-4004D-E1000
  • Number of phase: 2
  • Holding Torque: 1.2 Nm(170oz.in)
  • Rated Current/phase: 4.0 A
  • Phase Resistance: 0.45 ohms± 10%
  • Inductance: 1.3 mH ± 20%(1KHz)
  • Frame Size: 57 x 57 mm
  • Body Length: 56 mm
  • Shaft Diameter: Φ8 mm
  • Shaft Length: 21 mm
  • D-CUT Shaft Length: 15 mm
  • Lead Length: 300 mm
Encoder Specification
  • Driving Voltage : 5V
  • Output current : 55mA
  • Resolution : 1000ppr
  • Output Signal : 2 Channels
  • Bore Diameter : Φ8mm
  • Output Frequency : ≤1MHz
  • Running Speed : ≤5000rpm
Driver Specification
  • Model:OK2D57ECS
  • Output Peak Current: 1~6.0A
  • Input Voltage: +24~48VDC (Typical 36VDC)
  • Logic Signal Current: 7~20mA (Typical 10mA)
  • Pulse Input Frequency: 0~200kHz
  • Digital output port logic current:100mA
  • Digital output port voltage resistance:24V
  • Power:150W
  • Isolation Resistance: 500MΩ
  • Weight:300g;
Connection
PIN
1
Color
White
Green
Blue
Black
Motor
A+
A-
B+
B-
PIN
2
Color
Red
White
Black
Blue
Yellow
Green
Encoder
VCC
EGND
EA+
EA-
EB+
EB-
Prev: Nema 23 Closed Loop Stepper Motor Kit 1-OK2D42BH-S30A 3.0Nm with Driver & 2m Cable
Next: Nema 23 Dual Shaft Stepper Motor 23HS16-2804D 2V 1.8 deg 0.55Nm 4 Wires
Motor Specification
Holding Torque (Ncm) 1200
Holding Torque (oz.in) 1699.68
Inductance(mH) 7.9
Lead Length(mm) 300
Motor Nema Size Nema 34
No. of Lead 4
Phase Resistance(ohm) 0.7
Rated Current (A) 6.0
Shaft Diameter(mm) 14
Shaft Length(mm) 37
Step Angle(°) 1.8
Encoder Specification
Output Current(mA) 55
Output Frequency ≤1MHz
Output Signal Channels 2
Resolution(CPR) 1000
Running Speed(rpm) ≤5000rpm
CNC Kit Specification
No of Axis Single Axis
Open-loop/Closed-loop Closed-loop
Custom Options
  • ● お支払いについて
    お支払方法は以下の通りとなっております。
    クレジットカード決済
    PayPal
    ● 配送について
    配送時間:ご入金確認後3営業日以内に発送致します。
    運送会社:EMS、DHL、FedEx、TNTにて商品配送を行っております。
    ● 故障が発生する時
    返品・交換
    30日返品・交換可能、1年品質保証を提供致します。
    初期不良・商品違いの場合
    商品がお手元に届きましたら、すぐにご確認下さい。
    万が一初期不良、商品違いの場合は送料当店負担にて
    交換、返品を承ります。
  • ● 個人情報のお取り扱いについて
    ● お問い合わせ
    Eメール:skysmotor.co.uk@gmail.com(24時間受信。)
No reviews
Customer reviews Username:
E-mail:
Content:
Rank:
History