Nema 11 Non Captive Linear 46mm Stack Lead 2.54mm/0.1" 11LS18-07543-250N
Item No.:11LS18-07543-250N
0 Reviews
Bulk Price:
5 - 9 10 - 49 50 - 99 100 - Max
Quantity -+
This model is almost exactly same as Haydon Kerk 28000 series size 11 double stack non-captive stepper motor linear actuator. The motor part is 46mm body 1.8 degree 0.75A Nema 11 stepper motor, and it works with a 4.76mm (0.1874") diameter 250mm (9.8425") length lead screw, the linear travel is 2.54mm(0.1") per revolution.
Electrical Specification
  • Manufacturer Part Number: 11LS18-07543-250N
  • Motor Type: Non-captive Linear Stepper
  • Step Angle: 1.8°
  • Minimal Thrust: 40N (300pps)
  • Rated Current/phase: 0.75A
  • Phase Resistance: 6.7ohms
  • Voltage: 5V
  • Inductance: 5.8mH±20%(1KHz)
Physical Specification
  • Frame Size: 28 x 28mm
  • Body Length: 46mm
  • Lead Screw Length: 250mm(9.8425")
  • Lead Screw Diameter: Φ4.76mm(0.1874")
  • Lead/Step: 0.0127mm(0.0005" )
  • Lead Travel/Revolution: 2.54mm(0.1")
  • Number of Leads: 4
  • Lead Length: 300mm