Nema 11 Non Captive Linear 46mm Stack Lead 5.08mm/0.2" 11LS18-07541-250N
Item No.:11LS18-07541-250N
0 Reviews
Bulk Price:
5 - 9 10 - 49 50 - 99 100 - Max
Quantity -+
This model is almost exactly same as Haydon Kerk 28000 series size 11 double stack non-captive stepper motor linear actuator. The motor part is 46mm body 1.8 degree 0.75A Nema 11 stepper motor, and it works with a 4.76mm (0.1874") diameter 250mm (9.8425") length lead screw, the linear travel is 5.08mm(0.2") per revolution.
Electrical Specification
  • Manufacturer Part Number: 11LS18-07541-250N
  • Motor Type: Non-captive Linear Stepper
  • Step Angle: 1.8°
  • Minimal Thrust: 15N (300pps)
  • Rated Current/phase: 0.75A
  • Phase Resistance: 6.7ohms
  • Voltage: 5V
  • Inductance: 5.8mH±20%(1KHz)
Physical Specification
  • Frame Size: 28 x 28mm
  • Body Length: 46mm
  • Lead Screw Length: 250mm(9.8425")
  • Lead Screw Diameter: Φ4.76mm(0.1874")
  • Lead/Step: 0.0254mm(0.001" )
  • Lead Travel/Revolution: 5.08mm(0.2")
  • Number of Leads: 4
  • Lead Length: 300mm
  • Weight : 180g
Connection
A+
A-
B+
B-
Red
Red/White
Green/White
Green
Prev: Nema 11 Non Captive Linear 46mm Stack Lead 2.54mm/0.1" 11LS18-07543-250N
Next: Nema 11 Non Captive Linear Actuator 11LS13-0754N-100B 34mm Stack Lead 2mm/0.07874"
Electrical Specification
Bipolar/Unipolar Bipolar
Inductance(mH) 5.8
Minimal Thrust(N) 15
Motor Type Non-Captive
Phase Resistance(ohm) 6.7
Rated Current (A) 0.75
Step Angle(°) 1.8
Physical Specification
Body Length(mm) 46
Frame Size(mm) Nema 11 (28 x 28)
Lead Screw Diameter(mm) 4.76
Lead Screw Length(mm) 250
Lead Revolution(mm) 5.08
Linear Travel / Step(mm) 0.0254
No. of Lead 4
Lead Length(mm) 300
Custom Options
  • ● お支払いについて
    お支払方法は以下の通りとなっております。
    クレジットカード決済
    PayPal
    ● 配送について
    配送時間:ご入金確認後3営業日以内に発送致します。
    運送会社:EMS、DHL、FedEx、TNTにて商品配送を行っております。
    ● 故障が発生する時
    返品・交換
    30日返品・交換可能、1年品質保証を提供致します。
    初期不良・商品違いの場合
    商品がお手元に届きましたら、すぐにご確認下さい。
    万が一初期不良、商品違いの場合は送料当店負担にて
    交換、返品を承ります。
  • ● 個人情報のお取り扱いについて
    ● お問い合わせ
    Eメール:skysmotor.co.uk@gmail.com(24時間受信。)
No reviews
Customer reviews Username:
E-mail:
Content:
Rank:
History